Home & Design

Blog poświęcony sztuce designu, estetyce wzornictwa mieszkalnego oraz wszystkim co związane jest wyposażeniem mieszkania.

Modzelewski na nowo

Roman Modzelewski

Roman Modzelewski

Właściwie to nie wiem czy jest sens zadawania szeregu pytań, ponieważ odpowiedzi na nie mogą być banalnie oczywiste, ale jednak nurtuje mnie to nie od dziś. Jak bardzo odległy od siebie musi być proces twórczy od uznania? Na ile uznanie zbiega się z modą czy trendem? I co priorytetowe w całym tym zastanawianiu. Jak to możliwe, ze trzeba było kilkudziesięciu lat aby projekt tak wybitnej postaci, jaką bez wątpienia jest Roman Modzelewski, doczekał się w końcu realizacji? Ale może chronologicznie.

Modzelewski przez prawie 40 lat piastował najwyższe funkcje naukowe w łódzkiej ASP. Jego działalność artystyczna w Europie Zachodniej znana była jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej. Dzieła któremu chciałbym poświęcić ten skromny wpis, powstały w drugiej połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia.

Oryginalna forma fotelu autorstwa Romana Modzelewskiego

Oryginalna forma fotelu autorstwa Romana Modzelewskiego

Teraźniejsza produkcja fotela RM 58

Teraźniejsza produkcja fotela RM 58

Zakładam, że w grę wchodzą czynniki związane z trendem i popularnością materiału, które na tamte czasy nie były przychylne masowej produkcji, chociaż w kontekście sztuki użytkowej, tego typu rozumowanie może wydawać się odrobinę zaskakujące. Bardziej zaskakujące jest jednak to, że w późniejszym okresie, sztuka użytkowa miała wiele idealnych momentów, w którym to dzieło powinno trafić do szerokiego grona odbiorców. Dlaczego tak się nie stało? Być może wiedzą to ludzie, którzy po kilkudziesięciu latach zdecydowali się na produkcję trzech autorskich pomysłów rektora ASP.

RM56

RM56

RM56

RM56

RM56

RM56

Prawie dwa lata temu na polskim rynku pojawiła się marka Vzór. Pomysłodawcą jej stworzenia jest Jakub Sobiepanek. Absolwent warszawskiej ASP (warto odszukać w Internecie, jego prace odwołujące się do polskiej sztuki ludowej), któremu od samego początku, przyświeca idea promocji polskiego design’u.

Nad rozwojem marki pracują również dr Krystyna Łuczak-Surówka – historyk designu, która uczestniczy w tworzeniu i realizacji planów pozyskiwania kolejnych projektów oraz Michał Woch, wspierający pozostałych wspólników w zakresie koncepcyjnym i zarządczym. Długoterminowym celem marki jest stworzenie przekrojowej kolekcji polskiego designu oraz promowanie jej w kraju i na świecie.

RM57

RM57

W pierwszym secie wydawniczym światło dzienne ujrzały projekty fotele RM58, RM 56, RM 57. Obecnie można je nabyć w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Gdyni oraz Nowym Sączu. Być może niebawem dowiem się więcej na temat nowych przedsięwzięć Vzoru, niemniej jednak dziś zapraszam Was do zapoznania się z pracami Romana Modzelewskiego, a także odsyłam na stronę WWW marki.

RM58

RM58

RM58

RM58

RM58

RM58

RM58

RM58

Macie pomysł na własną aranżacje swojego mieszkania z takimi produktami?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on Luty 23, 2013 by in Dom, Gabinet, Pokój, Sylwetki and tagged , , , , , , , , , .
%d blogerów lubi to: